Efsane DMOZ kapanır

Öncelikle DMOZ Nedir ?

DMOZ olarak da bilinen Open Directory Project (ODP) ya da Türkçesiyle Açık Dizin Projesi, internetteki web sitelerinin konularına göre sınıflandırılarak ve gönüllü editörlerce incelenerek yayımlandığı bir web dizinidir. Birçok arama motoru DMOZ’daki siteleri direkt olarak izler ve özgür bir lisansla yayınlanan DMOZ verilerini kullanılır. Oldukça güvenilir bir altyapısı vardır. Yasa dışı, problemli ve kalitesiz sitelerin listelenmesine izin verilmez. Projenin sahibi AOL’dir. İlk kurulduğunda directory.mozilla.org alan adını kullandığı için adı Directory Mozilla sözcüklerinin kısaltılmasından oluşsa da bugünkü Mozilla Vakfı ve Mozilla projeleriyle bir ilişkisi yoktur.

DMOZ, insanlar tarafından sınıflandırılmış Web içeriğini barındıran en geniş kapsamlı veritabanıdır. İnternet kullanıcılarından oluşan editör kadrosu, Web’deki kaynakların keşfini sağlayan kolektif beyni oluşturur. DMOZ, Web’in en büyük ve en popüler arama motorlarının ve portallarının dizin hizmetlerini güçlendirmektedir. Bunlara Netscape Search, AOL Search, Google, Lycos, HotBot, DirectHit ve daha yüzlercesi dahildir.

Kaynak : Wikipedia Sayfası 

Peki bizdeki yeri ?

Yıllarca insanların DMOZ dizinlerinde listelenmek için uğraşıp durduğu editörlerden bir türlü geçemeyip de dizinde yer alamamaktan, bu site kabul edilmiş ben niye kabul edilmedim benim neyim eksik gibi sözleri yeterince duyduysak artık aradaki şu yarışmaya bir son vermek gerekir çünkü DMOZ daha fazla siteler için dizin hizmeti vermeyecek yalnızca eskiden dizinde olan sitelere ulaşılabilecek ve yeni kayıt alınmayacak.

17.03.2017 ‘de kapanan DMOZ da anasayfada yer alan metinden çıkardığımız sonuca göre artık Topluluk forumu ve eski dizine ait bir site ile yayın hayatına devam edecek gibi görünüyor.

Son dizindeki siteleri görüntülemek için tıklayın.
Topluluk forumuna gitmek için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.