Escape From Tarkov

Merhaba, Hardcore FPS oyun türünün temelini oluşturacak, yeni bir soluk katacak bir oyundan bahsedeceğim, bu oyun Escape From Tarkov ve buradan kaçması gerçekten zor.

Öncelikle bu oyunun size sağlayacağı bazı şeyler olacak bunlara hızlıca değindikten sonra oyunun dünyası ve mekanikleriyle ilgili yazıya devam ediyor olacağım.

  1. Bu oyun size kolayca kaybetme ve kazanma şansı sunuyor.
  2. Sinir katsayınız yükselecek; oyunda kill-cam yok, nasıl öldüm yeaaaaa ?! tepkilerine alışın.
  3. Güvenli envanter haricinde üzerinizdekilerin tamamı lootlanabiliyor (yağmalanabiliyor).
  4. Yapay zeka (AI) karakterlerin tepki hızları ve nişan alma yeteneği ağzınızı açık bırakacak.
  5. Hiç yetmeyen envanter alanımız, oyun öncesinde biraz tetris oynayın farkı anlayacaksınız.
  6. Sizi biraz hırslı yapacak ve eşya kaybetmemek için cimrilik yapacaksınız :).

Yukarıda belirttiğim şeylerin sayısı artabilir şimdilik sizi daha fazla korkutmadan oyunun kendisi ile devam edeyim.

Öncelikle Tarkov şehrinden kısaca bahsedelim;

Günümüz dünyasının 2028 Rusyasında geçen ve kurgusal olan Tarkov şehri Kuzeybatı Rusya’daki Norvinsk bölgesinde, Rusya ile Avrupa arasında bir geçit görevi gören bir “özel ekonomik bölge” etrafında yer almaktadır. Tarkov şehri şüpheli bir niyetle şirketleri cezbetti ve Norvinsk bölgesinde bozulmaya uğramış şirketleri içeren büyük bir siyasi skandalın merkezi oldu.

Peki bu bu siyasi skandallar ve şirketler nelere yol açtı ?

Rusya İçişleri Birlikleri, Birleşmiş Milletler barış güçleri ve iki özel askeri şirket: Birleşik Güvenlik (USEC) ve BEAR’ın katıldığı silahlı bir çatışma yaşandı. Norvinsk bölgesinin sınırları kapatıldı ve yerel savaşın ortasında sıkıştı.

USEC, skandalda yer alan bozuk şirketlerden biri olan Terra Grubu tarafından çatışma sırasında soruşturma yapılmasını engellemek için görevlendirildi. BEAR ise Rus Hükümeti tarafından Terra Grubu ile ilgili kanıt ortaya çıkarmak üzere işe alındı.

Kısaca hikayenin bilinen tarafı bu kadar. Şimdi biz Tarkov’da kim oluyoruz biraz ona bakalım.

Oyuna başladığınızda iki taraftan birini seçeceksiniz bunlar hikayede bahsettiğim USEC ve BEAR, ardından sizden oyun içerisinde kullanmak istediğiniz isminizi isteyecektir. Hızlı ve basit bir şekilde karakterimizi oluşturduk, yazının bundan sonrasında bu karakterimize oyun içerisindede kullandığımız PMC diyeceğiz (Player Main Character)

Sol BEAR – Sağ USEC

BEAR ve USEC arasında ne gibi farklar var ?

BEAR Rusya yapımı AK varyantı silahlarda daha yüksek seviyede yetenekler ile başlarken, USEC ise ABD ve Avrupa yapımı AR tabanlı silahlarda yüksek seviyede başlar. Bunların haricinde oyun için sesli komutlarda bir taraf rusça konuşurken diğer taraf ingilizce konuşmaktadır.

*Not : Oyunun yetenek ve tecrübe sistemi üzerinde seçtiğiniz bu sınıfların farkları şimdiki Beta sürümde bulunmamaktadır.

SCAV ve PMC oyun modu nedir ?

SCAV (Scavenger : yağmacı, toplayıcı) olarak oyuna rastgele basit bir silah ile her 30dk. aralıklarla girebileceğiniz oyun modudur. Bu oyun modunda hazırda devam eden bir oyuna katılırsınız ve üzerinizdeki eşyalar ile çıkışa ulaştığınızda ana envanterinize (stash) gönderebilirsiniz ve PMC karakterinizde bunları kullanabilirsiniz. SCAV oynarken yapay zeka sizinle dost olarak görünür fakat onlardan birini vurduğunuzda ise size karşı düşman kesilirler. Unutmayın SCAV oynarken başka SCAV oyuncular sizi vurabilir.
PMC ile oyuna başlamadan önce ana envanterimizden karakterimizin üzerine eşya/ekipman almamız gerekir veya eşyasız bir şekilde yakın saldırı yapabileceğiniz (melee) bir silah oyuna başlarsınız. Eşyasız başlayanlara oyun içerisinde “Bambi”,”Hatchet”,”Ninja” deniyor. Küçük alanlarda oldukça tehlikeli oluyor çünkü kaskınız olmadan kafanıza aldığınız bir darbe ile ölmeniz olasılıklar içinde yer alıyor.
Oyuna başlamadan önce Insure (Sigorta) sistemi ile silahınızı/ekipmanınızı kaybetmemek için sigortalatmanız mümkün fakat şöyle bir durum var sigortaladığınız ekipmanın başkası tarafından alınıp oyundan çıkarılmaması gerekmektedir.

Silahlar ve Modlar

Oyundaki silah çeşitliliği üzerine eklenebilen modlar ile genişletilmiş bir durumda, şöyle ki M4 silahınızın namlu boyundan feragat edip dönüş hızını ve nişan alma hızınızı arttırarak dar alanlar için daha kullanılışlı hale getirebilirken, daha uzun namlu boyu ve 60’lık PMAG(Tambur) bir şarjör ile ortalıkta katliam yapabilirsiniz. AK serisi bir silaha adaptör ile AR serisi bir dipçik takmak gibi hayalleriniz varsa onları gerçekleştirmeniz mümkündür. Oyunda bulunan silahların listesi aşağıda verildi fakat bu sayı zamanla artacaktır. Silah firmaları ve aksesuar üreticileri ile yapılan görüşmeler sonucunda olumlu sonuçlanırsa oyuna eklenmektedir.

Oyunda yer alan silahların listesi

Saldırı Tüfekleri : AKM, AKMN, AKMS, AK-74N, AS VAL

Saldırı Tüfekleri (Carbine) : AKS-74U, AKS-74UN, AKS-74UB, M4A1

Yarı Otomatik Tüfekler : SKS, OP-SKS, VPO-136, SAIGA-9

Hafif Makinalı : MP-5, MPX, PP-91 “Kedr”, PP-91-01 “Kedr-B”, PP-9 “Klin”, PP-19-01 Vityaz SN

Tüfekler, Pompalı Tüfekler : SAIGA-12, TOZ-106, MR-133, MP-153, VPO-209

Nişancı Tüfekleri : VSS-Vintorez, SV-98, DVL-10, RSASS

Tabancalar : TT Pistol, PM Pistol, PM (t) Pistol, PB ,P226R, MP-443 “Grach”, SR1MP “Gyurza”

El Bombaları : RGD-5, F-1, M67

Silah Modları

Oyunda oldukça fazla silah modu var, decomplie edilen oyundan ortalama 300 adet kadar silah parçası çıktı bunlar çeşitli kategorilerde; namlular, namlu aparatları ( adaptör, şok, alev gizleyen, susturucular vb.. ), dürbünler, dürbün yuvalar ve rayları, kabzeler, kundaklar ve taktik elcikler bunlardan bazıları…

Silah modlarının silaha kazandırdığı artı ve eksi yönler var. Örneğin ergonomisi yüksek bir silah daha hızlı nişanlama ve dönüş hızlarına sahipken bunun eksi yöne ilerlemesinde silahınız daha da hantallaşır. Modlar için şimdilik detaylı bir rehber bulunmuyor gerçekten çok fazla sayıda mod var ve bunları biz deneyimleyerek öğrendik, her mod tüccarlarda satılmadığı için, yağma için sandıklara bakmanızda fayda var.

Tüccarlar

Tüccarlar aranızı iyi tutmanız gereken size görev ve eşyaları en kısa yoldan sağlayan bilgisayar kontrolündeki hayali karakterlerimiz, şimdi 5 adet tüccarımız var bunlar ve ilgili oldukları alanlar aşağıda sırasıyla verildi, bu alanlardaki nesneler için bu tüccarlar satışlarda daha çok para verecektir;

Kod Adı Adı Ülkesi İlgilendikleri Döviz
Prapor Pavel Yegorovich Romanenko Rusya Federasyonu Sovyet silahları, cephaneler, el bombaları, şarjörler, silah modlaru Ruble(₽)
Therapist Elvira Khabibullina Rusya Federasyonu Medikal Ekipmanlar, yiyecek ve içecekler, anahtarlar, bilgi ve haritalar Ruble(₽)
Fence Unknown Bilinmiyor Her şey Ruble(₽)
Skier Alexander Fyodorovich Kiselyov Rusya Federasyonu Zırh, Sandıklar, Silah modları, Gözlükler, Çantalar ve Taktik yelekler Ruble(₽)

Dolar($)

Euro(€)

Peacekeeper Tadeusz Pilsudski Polonya Batı/NATO silahları, cephane, el bombaları, şarjörler, silah modları Dolar($)
Mechanic Sergey Arsenyevich Samoylov Bilinmiyor Yüksek kaliteli silahlar, tamir ve modifikasyonlar Euro (€)

Sorularınız ve daha fazlası için Discord sunucusunu ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.