Heroes & Generals F2P İncelemesi ve Kısa Rehber

 

ABD ve ALMANYA, kaderini mi yazacaksın yoksa kaderin bir parçası mı olacaksın ?

I. ve II. Dünya Savaşı serilerini seven biri olarak Henüz Steam ‘de değilken Kapalı Beta aşamasında test etmiş olduğum oyun aradan uzun zaman geçtikten sonra Steam üzerinde kendini gösterdi ve oldukça ilerlemiş görünüyor. Genel olarak Nvidia Kartlar seven bir oyun ama ATi kartlarlada gayet iyi oynayabilirsiniz. Pay2Win diye tabir ettiğimiz “Para veren kazanır” mantığı bu oyunda sadece Rütbe atlamak yada silahlara daha erken erişim gibi avantaj sağlarken normal oyun parası ve tecrübesiyle de yapabileceğiniz özellikler, para veren oyuncu bu oyunda sizden daha güçlü değildir.

Kullanıcı Girişi ve İlk Etkileşim
Giriş için E-Posta ve Parola kullanıyorsunuz. Giriş yaptıktan sonra karşınıza gelen ekran sizden tarafınızı seçmenizi isteyecektir. Seçim için oyunun size sunduğu öneriye uyabilirsiniz çünkü taraflardan biri daha fazla oyuncuya sahip olabiliyor.

Silah Dinamikleri, Araçların Zırhları ve Uçaklar
Oyunda bulunan silah dinamikleri, balistik özellikler taşıyor uzaklaştıkça kurşunların alçaldığını görebilirsiniz buna göre silahlarınız modifiye edilebiliyor. Bu sayede ise bu oranlar iyi derecelere çekilebiliyor. Ortalama olarak oyundaki herhangi bir kafadan yaralanma anında ölümünüze sebep olabiliyor.

Jip, Kamyonet gibi araçların zırhları hafif olmasına açı farkına göre kurşunlardan hasar almayarak kurşunları sektirebiliyor yada zırhın kalın olduğu yere denk gelerek hiç bir hasar almamasını sağlayabiliyor. Tanklar aynı şekilde güçsüz bir silahla yada elinizdeki hasar veremeyecek bir silah ise ekranda altta “Armor too thick” yazısını görebilirsiniz. Bu sizin açınızdan kötü çünkü ateş ederek yerinizin daha kolay tespit edilmesini sağlamışsınızdır.

Açık alanlar bina çatıları gibi mekanlar ve hatta uçak savarlar uçaklar tarafından vurulmanıza bir engel değildir. Gerçekten oyunda iyi pilotlar var ve bombaları nasıl bırakacaklarını iyi biliyorlar. Uçak savarlardaki insanları kolayca alt edebiliyorlar.

Fizik, Grafikler, Ses, Kontroller ve Sunuculardaki durum hepsi bir arada …
Oyunun fizik konusunda ciddi sıkıntıları var. Küçük bir bisiklet bir binanın kapısına konularak içeriye giriş ve çıkış engellenebiliyor. El bombaları fazla uzağa atılamıyor bu sizin yaralanmanıza hatta ölümünüze sebep olabiliyor. Uçakların uçuşu bir simülasyon gibi değil çok daha yapay ve fiziğe göre çok aykırı manevralar yapabiliyorlar.

Grafikler ortalama denebilir. Savaş atmosferini size gerçekten iyi sunabiliyor. Kurşunların üzerinize gelişini görmek, uçaklardan atılan bombaların yakınızdaki patlamalarına şahit olmak gerçekten güzel duygular yaşatabiliyor. Fakat her savaş öyle göründüğü kadar güzel olmuyor. Oyunda mesafe attıkça Kaplamalarda bozulmalar yaşanabiliyor. Buda uzakta bulunan askerlerin fark edilmesini kolaylaştırıyor. Bu gerçekten çok kötü bir durum çünkü siz aynı şekilde diğer oyuncular tarafından görünmektesiniz.

Sesler konusunda oyun oldukça başarılı gerçekten patlama sesleri karakter sesleri, savaş içinde takımınızdan birinin çaldığı ıslık ses özellikle 7.1 Gibi bir ses düzenine sahipseniz  inanılmaz derecede yakınınızda hissedebiliyorsunuz. Kurşunların yakınınızdan geçişi tanklar hatta uçakların uzaktan gelişi hepsinin hangi yönlerden geldiğini anlayabiliyorsunuz. Sesleri oyunun en sevdiğim kısımlarından biri olduğu söylenebilir.

Kontroller biraz zayıf gibi görünebilir ilk oynadığınızda oldukça yavaş kalacaktır. Çünkü oyunda koşmak ve yürümek arasında çok müthiş farklar yok ve bu hissi size yaşatmıyor. Kontroller genel olarak FPS tarzında olduğu gibi dizilmiş durumda ve fazlasıyla tank yada benzeri araçlar için kontroller eklenmiş bu yüzden kontrollere oyun içerisinde tekrar bakmanızde fayda var.

Sunucular ping, lag konusu son 2 gündür (21.09.2014 – 22.09.2014) gerçekten can sıkıcı oldu vurduğunuz kişiden kan çıktığını fakat size ne bir “EXP” nede karşıdaki vurulanın sağlığından bir eksilme olduğu görülüyor. Görsel bir sorun olduğunu mu yoksa sunucularla alakalı bir ping sorunu olduğunu çözemedim, ortalama olarak günün her saati sunucularda oyuncu bulunmakta bu uykusu tutmayan bazi kişiler için gerçekten iyi olabiliyor. (Bu yazıyı sabah 05:06’da yazıyorum)

Kısa Rehberimize Başlayalım

1- Ana Ekranı Tanıyalım

Tarafınızı seçtikten sonra karşınıza gelecek ekran aşağıdaki şekildedir.

1- Üst sırada yer alan “Heroes” sizin asker olarak oynadığınız zaman geçerli olan seçenekleri kapsayan ekrandır.
2-Sol üst köşede oyun paranız ve oyun parası satın alabileceğiniz “Store” bulunmaktadır.
3-Karakterinizin sol yanında yer alan kısımda Askerinizin adı, rütbesi ve yetenekler konusundaki ilerlemesi görünmektedir.
4-Alt kısımda yer alan rütbe çizelgesi, kazandığınız tecrübeye göre yeni rütbeler alarak yeni oynanabilir sınıfların ve silahların açılmasını sağlar.
5-Karakterinizin sağında yer alan “Combat Badge” ise oyun içerisinde tamamlamış olduğunuz görevlere (Düşman aracını çalma, ölülerin silahlarını alma, uzun süre koşu gibi) göre kilitleri açılmakta var karakterinizin slotuna yerleştirildiğinde her kademesi için size bonus özellik kazandırmaktadır.
6-Karakterinizin en sağında yer alan kısım o anki aktif askerinize ait olan çatışmaya girmek için hazırda üzerinde olan ekipmanlardır.
7-Sol alt köşede bulunan simgeler sırasıyla “Chat” , “Friends” , “Squad” ‘dır.

Chat : Oyundaki diğer kullanıcılar yada destek almak için kullanabileceğiniz mesaj odalarıdır.
Friends : Oyun içerisindeki arkadaşlarınızı görebilir, yeni arkadaş ekleyebilir ve anlık olarak hangi savaşta olduğunu görebilirsiniz.
Squad : Arkadaşlarınız ile birlikte aynı oyuna bağlanmak için grup kurmanızı sağlar. İçerisinde oyuncu sayısına ve oynanış biçimine göre ayrılmaktadır. (Recon sınıfı toplamda 3 kişiye kadar gibi)

Ana Ekran
Heroes & Generals Ana Ekranı
Heroes & Generals Combad Badge ekranı
Heroes & Generals Combad Badge ekranı
Heroes & Generals Squad Ekranı
Heroes & Generals Squad Ekranı
Heroes & Generals Rütbe Ekranı ve Açılabilecek Öğeler
Heroes & Generals Rütbe Ekranı ve Açılabilecek Öğeler

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.